Neredeyse herkes Güneş burcunu bilir. Astrolojiye gülen insanların bile çoğu ”Ben Boğa’yım” veya ”Ben Başak’ım” diyebilecek kadarını bilir. Astroloji, en azından bu düzeyde, Mickey Mouse ve Barbar Conan kadar kültürümüzün dokusuna sinmiştir.

Bu tarz astroloji ile Mickey Mouse veya Conan arasındaki paralellik derinlere iner. Güneş burçları ile çizgi roman kahramanları aynı amaca hizmet ederler: temel insan prensiplerini anımsatıcı mitsel imgeler sunarlar. Barbar Conan Kaba Kuvveti temsil eder. Mickey Mouse Karşı Konulamaz Cesareti simgeler. Neredeyse aynı şekilde, Koç Cesareti, Balık hassasiyeti temsil eder. Markette alışveriş sırasında beklerken, birden arkanızda Barbar Conan’ın durduğunu keşfetseniz ödünüz kopar. Astrologların Koç veya Balık dedikleri saf katışıksız prensiplerle karşılaşsanız aynı derece şaşırırsınız. Onlar aynı zamanda çizgi roman materyalidirler.

güneş burcları

Güneş burçlarının aksine, doğum haritası iki boyutlu bir yanılsama değildir. BELİRSİZLİKLERLE DOLU, KARANLIK KÖŞELERİ OLAN ÇOK BOYUTLU BİR BÜTÜNDÜR. Güneş burçları astrolojisinde edindiğimiz sezgileri doğru bir doğum haritasından edindiklerimizle karşılaştırmak, İndiana Jones ve Kıyamet Tapınağı’nı Ernest Hemingway veya Hermen Hesse’in eserleriyle karşılaştırmaya benzer.

Yine de Güneş burçları vardır. Bunun iki nedeni bulunmaktadır. Birincisi basittirler ve bunlara erişmek kolaydır. ”Doğum gününüz ne zaman? Oo.. siz bir İkizler’siniz.” İşte bu kadar kolay. Hesaplama yok. Cesaret kırıcı sayı kolonları yok. Soru ile cevap arasında mesafe yok.

Güneş burçlarının var olmasının ikinci nedeni daha iyi bir nedendir: işe yararlar. Kısıtlamalarına karşın, pratik bir amaca hizmet ederler. Astroloji eleştirmenleri ”insanların küçük kutulara oturtmalarına” karşı çıkarlar. Güneş burçları astrolojisi tabi ki bu suçu işler – ama aynı eleştirmenler insanları daha da basit tiplemelere ayırırlar. ”O ne kadar da içe dönük!”

Tiplemeler söz konusu olunca, astrolojiye dil uzatanların itirazlarına karşın, Güneş burçları bayağı karmaşıktır. On iki adet, biraz inceliğe olanak tanıyacak kadar burç kategorisi vardır. ASLINDA HİÇBİR İNSANIN BİR KATEGORİYE SIĞMAYACAĞINI HATIRLAMAK ÖNEMLİDİR. BİZ BUNDAN ÇOK DAHA KARMAŞIĞIZ.

Güneş burçları bir lütuf mu, yoksa bir lanet mi? Dürüst olmak gerekirse bu cevaplaması zor bir soru. Birçok astrologun bu konuya karşı otomatik bir tepkisi vardır. Biz kendimizi sadece on iki kelimenin anlamını bilen dinleyici kitlesi için şiir yazan şairler gibi hissederiz. Bu konunun karanlık yüzüdür: kolay ilgi çeken Güneş burçları astrolojiyi insanlığın psikolojik bilgelik kaynağı olmaktan çıkarıp, bakkallarda pespaye gazeteler ve cinsel ilgi uyandıran mecmuaların yanında satılan bir meta haline getirmekte, basite indirgemektedir.

Ya lütufu? Güneş burçları herhangi bir gayret gerektirmediği için toplumdaki herkes astrolojiyle ilgilenmekte ve bu da sistemi canlı tutmaktadır. Güneş burçları olmasaydı simya, şifalı otlarla tedavi ve tılsımlı taşlarla sezgi gibi, astroloji de zihnimizden silinebilirdi.

Belki de en iyi yol Güneş burçlarını lanetlemeden, onları önemsizlikten kurtarmak için çaba sarf etmek ve onları daha geniş bir astrolojik çerçeve içinde anlamak.

GÖKYÜZÜ ORTAKLIKLARI / STEVEN & JODIE FORREST

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.